04.11.2022

Co znamená zkratka RPSN?

Zkratka RPSN je všem dlužníkům velmi dobře známá. Lidé, kteří dosud nevyužívali finanční podporu od bank a úvěrových společností, však často nevědí, co to je RPSN a jak ovlivňuje jejich závazky. V tomto článku vám podrobně vysvětlíme, co tento pojem znamená. Také vám řekneme, co všechno by o něm měl vědět každý, kdo plánuje v nejbližší době požádat o půjčku.

Co je RPSN v bankách a úvěrových společnostech?

Zkratka RPSN se vyvíjí jako roční procentní úroková sazba, kterou je poskytovatel úvěru od 1. ledna 2002 ze zákona povinen uvádět u své nabídky. Definuje se tedy jako celkové náklady úvěru pro spotřebitele vyjádřené v procentech z celkové výše úvěru ročně. Zjednodušeně, RPSN banky představuje veškeré náklady spojené s úvěrem, tj. úroky, poplatky, provize, daně, marže a další dodatečné náklady, které se k závazku připočítávají. Na druhou stranu RPSN nezahrnuje náklady, jako jsou notářské poplatky spojené s uzavřením úvěrové smlouvy nebo náklady na obsluhu bankovního účtu zřízeného v souvislosti s čerpaným úvěrem.

Výše RPSN závisí na jednotlivých nákladech, které jsou s bankou dohodnuty, a které jsou dlužníkovi v době uzavření smlouvy dobře známy. Je však ovlivněna i dobou splácení, kterou si spotřebitel zvolí. To přímo vyplývá ze skutečnosti, že RPSN se stanovuje na roční bázi. Čím kratší je tedy doba splácení, tím vyšší je RPSN. Důležitý je také typ splátek a frekvence splácení dohodnutá s bankou. V případě rovnoměrných splátek je RPSN nižší než v případě klesajících splátek, přestože výše nákladů na úvěr bude vyšší než v případě volby klesajících splátek.

RPSN v praxi, aneb jak vypočítat celkové náklady úvěru?

Existuje přesný vzorec, z něhož je možné podrobně vypočítat hodnotu RPSN pro každý závazek. Je však natolik složitý, že místo vlastních výpočtů je lepší použít kalkulačky dostupné na internetu. Navíc při plánování úvěru není třeba se ptát banky nebo úvěrové společnosti, co je to RPSN nebo jaká je jeho hodnota. Každá instituce je totiž povinna poskytnout jeho výši s konkrétní nabídkou. Znalost RPSN vám také umožní posoudit atraktivitu nabídky ve srovnání s jinými dostupnými nabídkami úvěrů. Důležité je však porovnávat půjčky se stejnými parametry, tj. se stejnou dobou splácení, stejnou výší závazku a typem splátky (rovná nebo klesající).

V Půjčce Plus můžete zjistit výši RPSN velmi jednoduchým způsobem, a to zadáním požadovaných údajů o závazku do kalkulačky splátek, která je k dispozici na naší domovské stránce.

no text

9 tipů, jak ušetřit v domácnosti

Životní náklady v současnosti hbitě stoupají. V říjnu 2022 vzrostly ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost, o 15 procent v porovnání se stejným měsícem v roce 2021. Není se tedy čemu divit, že se na internetu množí rady, jak při tom všem zdražování ušetřit. Vybrali jsme pro vás několik tipů, které se opakovali […]

11.11.2022Více
Jak nám současná inflace ovlivnila život?

Počet těch, kteří mají pocit, že si za své příjmy koupí méně věcí či služeb, výrazně roste. Není se čemu divit. Podle průzkumu již lidé kvůli vysoké inflaci zchudli ve druhém čtvrtletí tohoto roku nejvíce v historii země od roku 1993. Nadcházející podzim k tomu přináší další finanční zátěž pro mnoho domácností kvůli vytápění. Zdražování jen […]

29.10.2022Více
Proč je nebankovní půjčka výhodnější?

Máte nepříznivé finanční období a potřebujete půjčit peníze? Nebo se vám porouchalo auto a nemáte hned peníze na opravu? Nebo chcete půjčit peníze na vaši vysněnou dovolenou? Důvod může být jakýkoli, jedno je však jisté: nebankovní půjčka představuje rychlé a jednoduché řešení. Na internetu však najdete desítky společností, u kterých si můžete půjčit. V tak rozsáhlé […]

29.10.2022Více
 • První půjčka
 • Opakovaná půjčka
Výše půjčky
0
Сумма первого кредита составляет максимум 15000 крон. Более высокая сумма доступна для повторного кредита.
00
Doba splatnosti
0 dní
Срок первого кредита составляет максимум 30 дней. Возможен более длительный срок для повторного кредита
0 dní0 dní
Mám slevový kód
Vložit slevový kód Vyplňte políčko Chyba promo kódu
Slevový kód byl použit
 • Opakovanou půjčku až do 30 000 Kč můžete zažádat ve svém Profilu
  První půjčka až do 15 000 Kč na 10 dní zdarma
 • Výše půjčky 0
 • Úrok (36,5% p.a.) 0 0
 • Poplatek 0 0
 • Celkem splatíte 0 0
 • Den splatnosti 0
 • RPSN 0 %
Předsmluvní formulář Reprezentativní příklad
icon
PRZERWA TECHNICZNA
Obecnie prowadzone są prace serwisowe.

Wprowadzamy rozwiązania, które ułatwią korzystanie z naszego serwisu.

Przepraszamy za utrudnienia.

Polecane artykuły