9 tipů, jak ušetřit v domácnosti
Životní náklady v současnosti hbitě stoupají. V říjnu 2022 vzrostly ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost, o 15 procent v porovnání se stejným měsícem v roce 2021. Není se tedy čemu divit, že se na internetu množí rady, jak při tom všem zdražování ušetřit. Vybrali jsme pro vás několik tipů, které se opakovali nejčastěji.
Pokud se snažíme ušetřit, stojí za to zamyslet se nad nedávnými výdaji. Kolik z nich bylo zbytečných, bez čeho jsme se mohli obejít? Při plánování výdajů na příští měsíc doporučujeme mít na paměti také některá další pravidla a správné návyky, které nám pomohou ušetřit peníze.
1. Zjistěte, za co utrácíte
Zapisujte si veškeré výdaje domácnosti. Stačí to dodržovat dva nebo tři měsíce. Získáte tak přehled, na kolik přijdou nezbytné výdaje a kde by se případně i dalo ušetřit. Usnadní vám to také plánování výdajů a budete vědět, kolik peněz si mimo nezbytné výdaje můžete dovolit utratit
2. Neplýtvejte jídlem
Celosvětově se nejvíce plýtvá potravinami právě v domácnosti. České domácnosti, dle výzkumu Mendelovy univerzity v Brně, nejčastěji vyhazují ovoce a zeleninu, potom pečivo, mléčné výrobky, maso a vejce. Rozhodně bychom se tak při nákupu měli zamyslet nad tím, kolik toho doopravdy potřebujeme a u kupovaných věcí kontrolovat dobu minimální trvanlivosti.
3. Nakupujte se seznamem
Pokud zjistíte, že v domácnosti něco chybí, hned si to zapište, a tímto seznamem se pak řiďte při vašem nákupu v supermarketu. Ochrání vás to tak před neplánovanými výdaji.
4. Nakupujte ve slevách
Hledejte výhodné nabídky a akce v obchodech a na internetu a využívejte věrnostní programy. Na druhou stranu vás to může zlákat ke koupi věcí, které nepotřebujete. Rizikem je také to, že nás to nutí nakupovat víc, aby se také víc ušetřilo.
5. Omezte kouření
Jakákoli závislost vytváří obrovské náklady. Při deseti cigaretách denně jde až o 20 tisíc korun ročně. Takto bychom mohli vyčíslit i alkohol a další věci. Ve výsledku však může stačit zamyslet se nad tím, zda nejde svou spotřebu trochu zmírnit.
6. Šetřete vodu
Existuje spoustu způsobů, jak ušetřit v domácnosti výdaje za vodu. Namísto ručního mytí nádobí používejte myčku na nádobí. Můžete tak ušetřit až třetinu spotřeby vody při mytí v ruce. V koupelně se zas namísto koupání ve vaně sprchujte, nenechávejte téct vodu při čištění zubů a snižte teplotu v bojleru.
7. Šetřete elektřinu
Nahrazením běžných žárovek ledkami můžete ušetřit významný podíl spotřeby elektřiny. Pokud je například 12 W LED žárovka ekvivalentem běžné 50 W žárovky, jde o úsporu až 88 procent. Doporučuje se také nenechávat spotřebiče v pohotovostním režimu.
8. Vytvořte si finanční rezervu
Ve zdravém rodinném rozpočtu by měl existovat jakýsi finanční polštář pro nečekané událost, jako např. nemoc, zdražení energií, porouchání spotřebiče. Odborníci doporučují mít našetřenou rezervu, která odpovídá minimálně vašim třem měsíčním příjmům. Pokud takovou částku nemáte, můžete si alespoň naplánovat nějakou částku, kterou si budete každý měsíc odkládat stranou a držet se toho. Za pár měsíců jistě našetříte zajímavou částku.
9. Všechny závazky hraďte včas
Vyhněte se narůstajícímu dluhu a úrokům včasným splácením vašich půjček. V Půjčce Plus vám datum splatnosti půjčky připomínáme pomocí SMS a e-mailu, nemůže se tak stát, že byste datum splátky zmeškali.
Žijeme v opravdu bouřlivé době, ve které se musíme připravit na důsledky válečného konfliktu a špatného makroekonomického vývoje. Pokud se budete držet výše uvedených tipů nebo alespoň některých z nich, zcela určitě vám to ušetří pár korun navíc.
Reprezentativní příklad:
Celková výše spotřebitelského úvěru 1000 Kč; Doba trvání 30 dní; Poplatek za poskytnutí úvěru 360 Kč; Roční úroková sazba 36,5 %; RPSN 5395,58 %; Celková částka splatná spotřebitelem 1390 Kč.